React Native Kurulumlar

Proje Oluşturma

Yeni bir proje oluşturalım projemizin ismi  test1 olsun

Kurulum tamalandığında cd test1  ile oluşturduğumuz test1 dizinine gidiyoruz. Npm paketlerinin kurulumunu buraya yapıyoruz.

Eslint Kurulumu

React Native kodlarken bildiğimiz gibi bir IDE’si bir kodlama yapacağımız platformu olmadığı için Atom,Sublime,Visual Code, NotePad++ vs, vs text editörlerde kod geliştiriyoruz. Bu tarz editörlerde kod yazarken hatalı kod yazıp yazmadığının kontrolünü kısmen sağlayabilen bir eklentidir. Gereksiz hata kontrolleri kodlama hızınızı yavaşlatırken doğru ruleler yazılırsa hayat kurtarabilir. Tercih meselesi ben hatanın nerde olduğunu npm ve virtual mobile ekranından göremiyorum diyorsanız tavsiye ederim.

Global kurulum C:\Users\YourUsername\AppData\Roaming\npm\node_modules:

npm install -g eslint
npm install -g eslint-config-rallycoding

Lokal proje içerisine:

npm install eslint --save-dev
npm install eslint-config-rallycoding --save-dev

proje paket kurulumları

.eslintrc dosya içerisi

{
    "extends": "rallycoding"
}

Redux kurulumu

React Redux Nedir? Buradan videonun ilk 16’dk sında hocamız güzel bir şekilde ilişkisi ve yapısından bahsetmiş 16dknızı verip izlemenizi tavsiye ederim. Componentler arası veri iletişimini sağlayan, sayfalar arası veri iletişimini sağlayan ve bunları düzenleyen bir yapıdır. Biraz karışıktır ama büyük projelerde ileride rahat ettirir.

Firebase kurulumu

React native firebase kullanımı için buradan  gidebilir veya site içi aramalardan firebase kullanımı aramasını yapabilirsiniz.

Router Flux kurulumu

Nedir? Sayfalar arası veri göndermek data, array göndermek, Sayfalar arası geçiş yapmak için kullanılır, Drawer componenti ile yan menu dizayn edilebilir. Actions ile sayfalar arası geçiş yapabilir ve Scane ve Router gibi komponentleri kullanabiliriz.

Moment Kurulumu

Nedir ? Moment tarih ve saat işlemleri için string datayı formatlamak için kullanılan kütüphane

React Native Table Component

React Native Table Component şu şekilde sade bir görünümü olan kullanımı ve eklemesi oldukça basit bir modüldür,

React Native Table Component

React Native Redux Thunk

React Redux ve Redux  modülleri ile beraber kullanarak sayfalar arası veri iletişimini propslar aracılığıyla yapmak için kullandığımız npm modülüdür.

Npm kurulumu kaldırmak

O kadar paket kurduk ve kurduğumuz paketlerden biri sıkıntılı, geliştirirken hatalı kod veya versiyon çakışması yaşıyoruz ne yapacağız yeniden mi proje oluşturacağız? Hayır hata hangi modülden kaynaklanıyorsa bu modülü kaldırarak ta sorunu çözebiliriz peki Kurduğumuz modülü nasıl kaldırırız.